Podsumowanie ćwiczeń łączności kryzysowej – HALNY 2016

Ćwiczenia łączności kryzysowej Halny 2016 odbyły się 7 maja 2016 roku, w godzinach od 16:00 do 18:15 czasu lokalnego, na terenie całej Polski (SP). Organizatorem była Rzeszowska Amatorska Sieć Ratunkowa działająca przy Oddziale Terenowym nr 18 Polskiego Związku Krótkofalowców.

Koordynatorem ćwiczeń był Przemek Bratkowski SQ8NYB.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie skuteczności koordynacji wymiany informacji pomiędzy operatorami i koordynatorami przy użyciu przemienników krótkofalarskich na VHF oraz paśmie 80 m HF oraz ocena skuteczności prowadzenia łączności kryzysowej przy jak najmniejszej mocy wyjściowej oraz zasilaniu awaryjnym.

Ćwiczenia rozpoczęły się zgodnie z harmonogramem. Od samego początku Sieć Net-Control Taktyczna – SP8PLM – napotkała na bardzo duże szumy i zakłócenia na częstotliwości KF (80 m). Było to na tyle istotne, iż z ledwością udało się nawiązać bezpośrednią łączność z sieciami Net-Control Południe – SP0MASR, Net-Control Centralna – SQ5RGY oraz Net-Control Północna – SP2PBY i przekazać im częstotliwości sieci.

Na początku ćwiczenia przebiegały dosyć ospale. Pomimo dużego i wczesnego rozpropagowania wydarzenia za pośrednictwem stron internetowych sieci łączności kryzysowych, oddziałów terenowych i strony głównej Polskiego Związku Krótkofalowców oraz za pomocą portali społecznościowych (m.in. Facebook), frekwencja była dosyć niska. Mogło to być spowodowane zawodami PK UKF. W późniejszym okresie trwania ćwiczeń, tempo przekazywania komunikatów związanych z sytuacjami kryzysowymi, zaczęło rosnąć.

Należy podkreślić iż łączność kryzysowa nie polega tylko i wyłącznie na używaniu pasm KF. Bardzo dużą rolę odgrywają częstotliwości UKF, które na niedużym promieniu działań dają możliwość skomunikowania wielu operatorów, posiadających tylko i wyłącznie radia przenośne o zasilaniu akumulatorowym. Wykorzystanie przemienników podczas ćwiczeń nie było tak duże, jak zakładano w celach ćwiczenia. Przy obecnie bardzo rozwiniętej infrastrukturze przemienników, działających zarówno na paśmie dwóch metrów jak i również siedemdziesięciu centymetrów, ich rola powinna być wykorzystana w stu procentach. Należy podkreślić, iż nowoczesne urządzenia posiadają specjalny ton, lecz każde radio można na tyle wcześniej zaprogramować, aby wszystko działało nienagannie. Dość duży problemem było pasmo 80m i jego propagacja. Godziny ćwiczeń zostały specjalnie dobrane tak, aby jak najbardziej je urealistycznić. Nigdy nie wiemy jakie pasmo w danej chwili będzie dostępne i na jakim będziemy mogli pracować. Pomimo bardzo niekorzystnych warunków, przekazywania komunikatów pomiędzy sieciami Net-Control było bardzo płynne i dzięki temu sieć łączności nie została przerwana. Realizm ćwiczeń sprawił, że stacje nie biorące udziału w ćwiczeniach zaczęły się dopytywać o informacje dotyczące zdarzeń oraz możliwość pomocy.

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim krótkofalowcom za czynny udział oraz zaangażowanie podczas ćwiczeń łączności kryzysowej. Szczególne podziękowania dedykuję wszystkim operatorom działającym w ramach sieci Net-Control. Zadania były wykonywane przez nich wzorowo, a komunikaty zawierały tylko najistotniejsze, dla przebiegu ćwiczenia, informacje – zgodnie z kanonem łączności kryzysowej.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem ćwiczeń łączności kryzysowej przez Ogólnopolski Klub Łączności Kryzysowej SP EmCom PZK, kolejne ćwiczenia odbędą się na przełomie września i października pt. ZAMIEĆ 2016. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału oraz ciągłego doszkalania się w dziedzinie łączności kryzysowej.

sporządził
Przemek Bratkowski SQ8NYB
koordynator Rzeszowskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej

II v-ce prezes Ogólnopolskiego Klubu Łączności Kryzysowej SP EmCom PZK

Podsumowanie ćwiczeń łączności kryzysowej – HALNY 2016 >> pobierz (*.pdf)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.