Rok 2024 – Rokiem Rodziny Ulmów

Prezes Zarządu 18 Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców w Rzeszowie, członkowie Łańcuckiego Klubu Krótkofalowców SP8PLM oraz Dyrekcja i Nauczyciele Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie pragną poinformować, że z okazji I rocznicy Beatyfikacji Rodziny Ulmów wszystkie przeprowadzone w 2024 roku łączności ze stacją klubową SP8PLM będą potwierdzane okolicznościową, papierową lub elektroniczną kartą QSL.

Celem potwierdzenia łączności okolicznościową kartą QSL jest:

  • upamiętnienie Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 lipca 2023 r. w sprawie ustanowienia roku 2024 Rokiem Rodziny Ulmów. W uchwale wskazano, że w roku 2024 przypada 80. rocznica zamordowania rodziny w Markowej na Podkarpaciu przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Ulmowie są symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc prześladowanym przez Niemców Żydom;
  • upamiętnienie I rocznicy Beatyfikacji Rodziny Ulmów;
  • popularyzacja krótkofalarstwa i techniki radiowej wśród mieszkańców województwa podkarpackiego, a szczególnie nauczycieli i uczniów podkarpackich szkół;
  • popularyzacja wiedzy historycznej, geograficznej dotyczącej Podkarpacia w Polsce i na świecie poprzez aktywacje terenowe SPPA, PGA, SPFF, POTA, SOTA, GMA.

10 września 2023 roku odbyła się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci – polskiej rodziny, która 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu, została zamordowana przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom. Uroczystość  miała miejsce we wsi Markowa na Podkarpaciu, gdzie Ulmowie mieszkali i gdzie zostali zamordowani z ukrywającymi się Żydami i zwieńczyła  trwający 20 lat proces beatyfikacyjny.
Beatyfikacja Ulmów to jedno z największych wydarzeń o charakterze religijnym ostatnich lat w Polsce, ale także wydarzenie  społeczne i historyczne, szczególne dla pamięci o wszystkich Polkach i Polakach, którzy w latach okupacji niemieckiej doświadczyli najcięższej z represji – kary śmierci za udzielenie Żydom pomocy. Ulmowie stali się bohaterami niesienia pomocy, czyniąc swój heroiczny akt bezinteresownej pomocy wyjątkowo kosztownym, bo stawiając na szali życie własne oraz swoich dzieci.
Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci to dziś najbardziej znane ofiary tego nazistowskiego ludobójstwa  za pomoc Żydom, a ich historia należy do najsłynniejszych spośród wszystkich Polaków uhonorowanych tytułem ”Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” przez Instytut Yad Vashem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.