VII Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców – Marysin 2018

W dniach 31 sierpnia do 2 września 2018 r. w Leśniczówce Koła Łowieckiego „Dzik” w Marysinie k. Julina odbył się kolejny VII Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców organizowany przez Zarząd OT-18 PZK w Rzeszowie oraz Łańcucki Klub Krótkofalowców SP8PLM.
Swoja obecnością zaszczycili nas wspaniali przyjaciele i sympatycy krótkofalarstwa. Odwiedzili nas również Koledzy z naszego Związku: Prezes OT-35 w Jarosławiu Zbyszek SP8AUP, Prezes SP EmCom Michał SP9XWM, V-ce Prezes SP EmCom ds. ćwiczeń Przemek SQ8NYB, Prezes Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów „Delta” Jacek SQ8AQO. Tradycyjnie jak co roku gościliśmy również część naszej narodowej reprezentacji Zespół SN0HQ, który w tegorocznych zawodach w okręgu SP8 wystawił 4 stacje. Należy podkreślić, że wg nieoficjalnych wyników grupa SN0HQ zajęła drugie miejsce na świecie i co najistotniejsze po raz pierwszy w historii wyprzedziła stację niemiecką DA0HQ tj. naszego największego konkurenta.
Podczas części oficjalnej zjazdu uczczono minuta ciszy kolegów którzy odeszli z naszego grona od ubiegłorocznego spotkania. Podsumowano Zawody Podkarpackie 2018 oraz wręczono zwycięzcom pamiątkowe grawertony i dyplomy. Prezes 18 OT PZK Adam SP8N wręczył pamiątkowe dyplomy z podziękowaniem dla kolegów z okręgu SP8, którzy użyczyli swoich stacji do pracy w zawodach pod znakiem SN0HQ jak również ich operatorom. Tradycyjnie uczestnicy spotkania zostali uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu. Nie obyło się również bez małej giełdy krótkofalarskiej.
Dzięki staraniom Przemka SQ8NYB kolejną ciekawostką, cieszącą się ogromnym zainteresowaniem były pokazy pierwszej pomocy zaprezentowane przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie. Po krótkim wstępie teoretycznym przystąpiono do pokazów, które były poparte ogromnym doświadczeniem strażaków. Dzięki temu można było się dowiedzieć i zobaczyć na własne oczy jak należy postępować w różnych sytuacjach losowych, gdzie życie ludzkie jest najważniejsze. Następnie każdy z uczestników mógł przećwiczyć w praktyce swoje umiejętności na specjalnie przygotowanych fantomach medycznych oraz treningowym defibrylatorze AED, jak również zadań pytania. Chętnych nie brakowało co świadczy o tym, iż tego typu szkolenia i pokazy są bardzo potrzebne m.innymi w społeczności krótkofalarskiej.
Prezes Klubu Łączności Kryzysowej SP EmCom PZK, Michał SP9XWM zapoznał uczestników zjazdu z nowościami, które wkraczają na nasze lokalne podwórko EmCom-u. W prezentacji „Emisje w nowoczesnej praktyce EmCom”, Michał przedstawił w bardzo ciekawy i nieskomplikowany sposób emisje, które dzisiaj najczęściej występują w naszych łącznościach. Nie pominął również aspektów, które wprowadzają Nas w kolejne etapy wykorzystania nowoczesnej technologii. Wszystko to było poparte interesującymi przykładami oraz rozwiało wszelkie dotychczasowe wątpliwości z tym związane.
Paweł SQ8FEU przedstawił ciekawy wykład pt. „FT8 – komu to potrzebne” na temat bardzo popularnej wśród krótkofalowców emisji cyfrowej FT8.
Grzegorz SQ8CBY miłośnik wypraw motocyklowych uruchomił w miejscu zjazdu swoją terenową stację krótkofalarską, która cieszyła się dużym zainteresowaniem z racji nowatorskich rozwiązań oraz tego, że po złożeniu zabiera bardzo mało  miejsca w kufrach motocyklowych. Tradycyjnie Jurek SP8BBK zaprezentował swoje terenowe systemy antenowe, które stosuje podczas ekspedycji i aktywacji SPFF.
Koledzy z Łańcuckiego Klubu Krótkofalowców SP8PLM oraz uczestnicy spotkania aktywnie pracowali na pasmach różnymi emisjami. Rozwieszone anteny wokół leśniczówki wspaniale spisywały się podczas pokazów i testów TRX – ów oraz wzmacniaczy, których ilość w tym roku tradycyjnie była bardzo duża. W zjeździe uczestniczyło ok 100 osób, krótkofalowców i sympatyków naszego hobby. Pogoda dopisała nadzwyczajnie, przez cały weekend zjazdowy było pogodnie i bardzo ciepło co pozwoliło na spędzenie miłego czasu na rozmowach, dyskusjach oraz pokazach sprzętu na wolnym powietrzu.
Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za przybycie.

W spotkaniu, między innymi udział wzięli: SP8DWI, SP8FHK, SQ8NGX, SQ8FEU, SQ8MXL, SP9XWM, SQ8NYB, SQ8JLA, SP8IT, SP8BBK, SP8OOU, SP8ALH, SQ8IW, SQ8ECJ, SP7FGP, SO8FH, SP8HJM, SQ8MAQ, SP8EEW, SP8K, SP8HEB, SP8JLU, SQ8LPM, SP8IRP, SP8EEX, SP8DCM, SQ8PKI, SQ8SET, SQ8CRD, SQ8VPS, SP6BBE, SP8NFE, SP8BCI, SP8GKX, SP8NFF, SQ8MXK, SQ8MXE, SQ8DHL, SQ8AQO, SP8PKP, SP8MRD, SP8TM, SP8AUP, SP8LNO, SP8IE, SQ8FEC, SP8UEQ, SQ9RPX, SP9XWD, SQ9MEP, SP8PGP, SP8IKL, SO8ADC, SP8LNK, SP8BUH, SQ7AI, SP7MOQ, SQ7FPD, SQ8NQY, SP8OOE, SQ8RFU, SP6MLC, SP8OBT, SP8LNG, SP8OBU, SP8IPN, SP8GK, SQ8CBY, SP8WJP, SQ8KFH, SP8LOK, SQ8W, SP8I, SQ8NVH, SP8TJU, SP8N, SP8BRQ, SQ8ERS, SQ8NQW, SP8AJK, SQ8KFH, SQ8OGK, SP8RHQ, SP8BRE….

Do zobaczenia za rok podczas VIII Podkarpackiego Zjazdu Krótkofalowców.

Vy’ 73!
Adam SP8N

 

Fot. Adam SP8N

Fot. Krzysztof SQ8ERS

Fot. Przemek SQ8NYB

Fot. Kamil SP8PKP

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.