ARISS na podkarpaciu

Po dwóch latach realizacji w Zespole Szkół w Stobiernej koło Dębicy dobiega do końca projekt łączności z Międzynarodowa Stacją Kosmiczną.
Uczniowie tej szkoły podejmą próbę nawiązania łączności z astronautą z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w dniu 27.11.2013 ok godz 10.00.

Głównym celem przyjętego działania  była łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Zanim jednak do niej doszło uczniowie zaangażowani przeszli długą drogę. W roku 2011 złożyli oficjalny wniosek o możliwość przeprowadzenia łączności do organizacji ARISS. W trakcie przygotowań uczniowie dokonywali obserwacji nieba. Uczniowie organizowali również spotkania naukowe, na których wygłaszali referaty. W zeszłym roku współorganizowali i uczestniczyli w II Ogólnopolskiej Konferencji ARISS, która odbyła się w Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica z/s w Pustkowie Osiedlu. Przez cały czas uczyli się obsługi sprzętu radioamatorskiego i wykonywali sytuacyjne próby zadawania pytań.

ARISS jest międzynarodowym programem edukacyjnym. Powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz agencji kosmicznych – amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA. Program jest adresowany do młodzieży szkolnej i akademickiej. Jego celem jest popularyzacja astronautyki, historii podboju kosmosu, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, przede wszystkim nowoczesnymi technologiami, przemysłem kosmicznym oraz łącznością radiową, w tym krótkofalarstwem.

Łączność z astronautami możliwa jest dzięki udanej współpracy Dyrekcji Zespołu Szkół ze Stobiernej oraz społeczności krótkofalowców z Grupy ARISS Polska i SKIR Delta.
Informuję, że to już druga łączność w ramach tego programu odbywająca się z terenu gminy Dębica.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do przybycia do Stobiernej w tym dniu (27.11.2013r. o godz. 9.00)  i wzięcia udziału w tym niecodziennym wydarzeniu.

W imieniu połączonych sił:

  • Dębickiego Klubu Łączności PZK –  SP8KKM
  • Szkolnego Klubu Łaczności w Podgrodziu – SP8YAY
  • Szkolnego Klubu Łączności w Ostrowie – SP8PVV
  • Grupy ARISS Polska

Vy’ 73!
Prezes Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów „Delta”
Arkadiusz Jacek Kotowski SQ8AQO

Informacja na temat łączności pod linkiem:

http://www.radio.rzeszow.pl/informacje/item/24720-ze-stobiernej-w-kosmos

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.