Balon stratosferyczny SP9RNS odnaleziony w SP8

W dniu 3 października 2020 r. w ramach w projektu „Naukowa Wioska” realizowanym przez firmę Wiśniowski, członkowie Radioklubu SP9RNS wypuścili balon stratosferyczny. Lot balonem do górnych warstw stratosfery realizowany był w celu pokazania możliwości przesyłania informacji telemetrycznych oraz obrazków na dużą odległość za pomocą słabego sygnału radiowego.

Pod balonem podczepiono urządzenia, dzięki którym wszyscy mieli możliwość śledzenia parametrów lotu:

  • odbiornik GPS wraz za nadajnikami telemetrycznymi działającymi na dwóch częstotliwościach: 437.599MHz USB RTTY – odbiorcami byli krótkofalowcy oraz 432.500MHz FM – sygnał dla stacji APRS
  • nadajnik SSTV FM pracujący na częstotliwości 144.500MHz nadający cały czas w pętli 11 obrazków prezentujących Radioklub i projekt Naukowej Wioski, których odbiorcą mógł być każdy posiadający radio ustawione na podaną częstotliwość oraz smartfon z aplikacją Robot36 lub komputer z programem do odbioru SSTV.

Urządzenia były zasilane z baterii litowych oraz akumulatorów litowo-polimerowych.
Śledzenie parametrów lotu balonu – jego aktualnej pozycji, wysokości, prędkości wznoszenia oraz szybkości przemieszczania się w poziomie można było śledzić na mapie aprs.fi.
Ostatecznie wysokość osiągnięta przez balon to 36323m. Trasa przelotu: Wielogłowy – Medynia Głogowska k/ Łańcuta.

Swoją misję balon zakończył na wysokim drzewie 12 km na północ od Łańcuta (woj. podkarpackie).
W tym samym dniu członkowie Klubu Krótkofalowców SP8PRZ Adam SP8N i Kamil SQ8KFH ok godz. 20 podjęli decyzję o próbie zlokalizowania „rozbitka” tj. balona stratosferycznego, który spadł na terenie powiatu łańcuckiego w miejscowości Zalesie.

W pierwszej kolejności udaliśmy się na miejsce ostatniego odczytu na mapie aprs.fi. Jednakże to nie było miejsce gdzie spadł balon. Mając do dyspozycji latarki, radiotelefon Yaesu FT1D oraz wsparcie kolegów z klubu SP8PRZ poprzez przemiennik rzeszowski SR8R, jeździliśmy samochodem po okolicy, gdzie mógł spaść balon aby odebrać ramkę APRS z pozycją „rozbitka”. Ok godz. 21 udało nam się uzyskać informację z położeniem geograficznym balonu.

Balon znajdował się ok 3,5 km od ostatniego odczytu lokalizacji na mapie aprs.fi. Po dojechaniu w okolice miejsca gdzie miał znajdować się balon, weszliśmy w gęsty las próbując zlokalizować migającą diodę zamontowana na obudowie urządzeń. Ok godz. 22 udało nam się odnaleźć zaginiony balon wraz z urządzeniami na drzewie o wysokości ok. 20 m. Miejsce lądowania balonu stosownie oznaczyliśmy i zaplanowaliśmy jego ściągnięcie kiedy będzie ku temu okazja. 

W dniu 18 października 2020 r. korzystając z ładnej pogody w trzyosobowym składzie Adam SP8N, Kamil SQ8KFH oraz Paweł SQ8F, udaliśmy się na miejsce gdzie zlokalizowaliśmy balon, aby podjąć próbę jego ściągnięcia. Do tego celu wykorzystaliśmy profesjonalny sprzęt alpinistyczny oraz doświadczenie i umiejętności wspinaczkowe Kamila SQ8KFH (uczestnika Wyprawy Polarnej IGF PAN Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie).
Po przygotowaniu stanowiska wspinaczkowego Kamil wdrapał się na szczyt drzewa, z którego zdjął sprzęt znajdujący się przy balonie stratosferycznym. Raporty o postępach w przebiegu akcji przekazywaliśmy na bieżąco kolegom poprzez przemiennik rzeszowski SR8R, który po ostatnich modyfikacjach przeprowadzonych przez Zbyszka SP8IKL spisywał się fantastycznie.

Miło jest nam poinformować, że za znalezienie balonu stratosferycznego sponsor projektu – „firma Wiśniowski”, ufundował dla Klubu Krótkofalowców SP8PRZ radiotelefon.

Vy' 73!
Członkowie Klubu Krótkofalowców SP8PRZ
Adam SP8N, Kamil SQ8KFH, Paweł SQ8F

Relacja filmowa z wyprawy po balon stratosferyczny SP9RNS:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.