Jerzy Plens SP8GKX – SK

Ze smutkiem informujemy, że w dniu 27 maja 2024 r. w wieku 74 lat odszedł do krainy wiecznych DX’ów nasz kolega Jerzy Plens SP8GKX z Przemyśla, członek 18 OT PZK w Rzeszowie.
Jurek był wspaniałym i lubianym kolegą w środowisku krótkofalowców, zawsze służył bezinteresowną pomocą i wsparciem. W 2016 r. został odznaczony Odznaką Honorową Polskiego Związku Krótkofalowców.

Uroczystości pogrzebowe Ś.P. Jerzego odbędą się w dniu 29 maja 2024 r. o godz. 15:00 w Parafii pw. św. Benedykta, Cyryla i Metodego, ul. Kazimierza Opalińskiego 3C w Przemyślu.

Jerzy, będzie nam Ciebie brakowało!
Cześć Jego pamięci!

Zarząd 18 OT PZK w Rzeszowie

Jerzy Plens urodził się w 1949 roku. Jego zainteresowania łącznością radiową rozwinęły się już w szkole podstawowej. Licencję nasłuchowca SP8 6806 otrzymał w latach 70 ubiegłego stulecia. Od 1970 r. był aktywnym członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców. Przez wiele lat był członkiem Jarosławskiego i Krośnieńskiego Klubu Krótkofalowców, gdzie bardzo aktywnie brał udział w zawodach krótkofalarskich rangi ogólnopolskiej oraz światowej, osiągając wiele sukcesów. Pracował w Wojewódzkim Inspektoracie Obrony Cywilnej w Przemyślu na stanowisku inspektora łączności, gdzie aktywnie propagował krótkofalarstwo oraz uczestniczył jako krótkofalowiec w likwidacji klęsk żywiołowych na terenie województwa przemyskiego.
Bardzo często pomagał młodym adeptom oraz kolegom krótkofalowcom przy uruchamianiu radiostacji w trakcie organizacji sieci FM na terenie Przemyśla. Był współtwórcą przemiennika Przemyskiego. Aktywnie uczestniczył w prowadzeniu szkoleń dla młodzieży – wychowanie techniczne połączone było również z propagowaniem Polskiego Związku Krótkofalowców.
Jego znajomość i doświadczenie techniczne, pomogło wielu krótkofalowcom w uruchomieniu urządzeń krótkofalarskich jak i systemów antenowych. Jerzy był konstruktorem wielu systemów antenowych na pasma UKF, na których wzorowało się wielu krótkofalowców.
Rozwiązania techniczne Jerzego SP8GKX ukazywały się wielokrotnie w opracowaniach krótkofalarskich m. innymi w QTC – Magazyn Krótkofalowców.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.